پنجشنبه 10 فروردین 1402 - Thursday 30 March 2023

درآمد ۵ میلیارد دلاری ایران از فروش گاز و برق

درآمد ۵ میلیارد دلاری ایران از فروش گاز و برق
دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق با اشاره به درآمد ۵ میلیار دلاری از فروش گاز و برق در سال جاری به عراق گفت: پروژه های فنی و مهندسی متوقف شده در عراق مجدد آغاز به کار کرده است.

سید حمید حسینی دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق در گفت وگویی با اشاره به آغاز به کار پروژه های فنی و مهندسی متوقف شده در عراق گفت: به دنبال برگزاری جلسه ای بین وزارت اسکان عراق و سازمان شهرک های صنعتی ایران مقرر شده تا پروژه های متوقف شده ایرانی ها در عراق مجدد آغاز به کار می کند که براین اساس برخی پروژه ها آغاز به کار کرده اند و سایر پروژه ها هم که عمدتا پروژه های فنی و مهندسی هستند به زودی کار خود را آغاز می کنند.

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق اظهار داشت: ضمن اینکه پروژه های جدیدی هم از اواخر امسال کار خود را در عراق آغاز کنند.

وی افزود: در حال حاضر پروژه هایی مانند ورزشگاه، آب و فاضلاب ناصریه و برخی پروژه های مسکن که به خاطر حضور داعش و عدم وجود منابع مالی متوقف شده بودند دوباره آغاز به کار می کنند.

حسینی درباره پرداخت معوقات به این پروژه ها گفت: با ارائه صورت های مالی معوقات هم از سوی آنها پرداخت می شود که البته شرکت های ایرانی به دلیل معطل ماندن پروژه های خود در این کشور ادعای خسارت کرده اند که این موضوع هم با تشکیل کمیته ای بررسی  می شود.

برگزاری کمیته مشترک بازرگانی دو کشور ایران و عراق 

وی همچنین به برگزاری نشست کمیته مشترک بازرگانی دو کشور ایران و عراق در مورخ ۳۰ و ۳۱  تیر ۹۸ در بغداد اشاره کرد و گفت: این کمیته مقدمه ای بر کمیسیون مشترک بازرگانی دو کشور است که با حضور سازمان های ذیربط محورهای مختلف مورد بحث در سفر روحانی به عراق و عبدالمهدی به تهران مورد بررسی جزئیات بیشتر قرار می گیرد.

حسینی بیان داشت: در سفرهای مذکور در خصوص مباحث مختلفی مثل ایجاد شهرک های صنعتی، ترانزیت کالا، توسعه خطوط راه آهن بین دو کشور بحث شده بود که در نشست کمیته مشترک جزئیات این مسائل و چگونگی عملیاتی شدن آن مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

 درآمد ۵ میلیارد دلاری از فروش گاز و برق به عراق

وی با بیان اینکه ما هنوز نتوانسته ایم برای خرید کالا از منابع مالی موجود با عراق به توافق برسیم گفت: در صورت موافقت عراق امکان خرید کالای از محل درآمد حاصل از صادرات گاز و برق به عراق وجود دارد که متاسفانه بانک مرکزی عراق با ما همکاری لازم را در این مورد نداشته است.

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق اظهار داشت: علیرغم اینکه بین رئیس کل بانک مرکزی کشورمان و وزیر خارجه عراق در این مورد توافق و در جلسه هیات دولت مصوب  شده است اما بانک مرکزی عراق این موضوع را روان سازی نکرده است.

حسینی بیان داشت: قرار است هیئتی از بانک مرکزی برای حل و فصل این موضوع به عراق اعزام شود.

وی افزود: امسال از محل فروش گاز و برق به کشور عراق ۴ تا ۵ میلیارد دلار درآمد خواهیم داشت.

منبع : فارس

مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *