دوشنبه 27 اردیبهشت 1400 - Monday 17 May 2021

40 هزار تن سیب در سردخانه‌های آذربایجان‌غربی فاسد شد.

40 هزار تن سیب در سردخانه‌های آذربایجان‌غربی فاسد شد.
رئیس اتحادیه سردخانه‌داران آذربایجان‌غربی گفت: متاسفانه ۴۰ هزار تن سیب در سردخانه‌های استان از بین رفت و فاسد شد.

مراد آقابالازاده  امروز در گفت‌وگویی با بیان اینکه میزان ناچیزی از سیب‌های موجود در سردخانه‌ها به کارخانه‌های فرآوری و کنسانتره استان ارسال شده است اظهار کرد: بعد از عید امسال ۴۰ هزار تن سیب تولیدی استان در سردخانه‌های استان با سپری شدن زمان نگهداری آنها از بین رفت و دور ریخته شد.

وی با اشاره به اینکه ماندگاری سیب در استان در سردخانه‌ها تنها پنج ماه است تصریح  کرد: متاسفانه وزارت صنعت، معدن و تجارت با تصویب بخشنامه غیر برنامه‌ریزی شده و ممنوعیت ۴۵ روزه صادرات سیب باعث بی‌کیفیت شدن سیب‌ها و از بین رفتن آن در سردخانه‌ها شد.

رئیس اتحادیه سردخانه‌داران آذربایجان‌غربی با تاکید بر اینکه تولید محصول کشاورزی در ایران توسط کشاورزان  انجام می شود خاطر نشان کرد: متاسفانه در امر عرضه و صادرات  محصولات کشاورزی دولت وارد عمل شده و هیچ مشورتی با انجمن‌ها و تشکل‌های کشاورزی ندارد و مشکلات به وجود آمده تنها به دلیل عدم هماهنگی و مشورت دولت با تشکل‌های کشاورزی است.

وی با بیان اینکه این میزان سیب فاسد شده ضرر و زیان فراوانی به جا گذاشته یادآورشد: تا زمانی که دولت در فروش و صادرات محصولات کشاورزی ورود پیدا کند هر ساله شاهد بروز مشکلات این چنینی خواهیم بود.

آقا بالازاده با اشاره به اینکه در حال حاضر ۳۴۰ واحد سردخانه در سراسر استان فعال هستند اظهار کرد: ظرفیت سردخانه‌های استان یک میلیون تن است که یک سوم ظرفیت کل سردخانه‌های کشور را از لحاظ تناژ و تعداد سردخانه شامل می‌شود.

منبع : فارس

مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *