سه شنبه 08 اسفند 1402 - Tuesday 27 February 2024

مشارکت مردم کلید حل مسائل کشور است

مشارکت مردم کلید حل مسائل کشور است

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گفت: مشارکت مردم کلید حل مسائل کشور است؛ به عبارت دیگر هر چقدر که مشکلات در جامعه بیشتر باشد، مشارکت پاسخی برای حل مشکلات است.

به گزارش ایسنا، بابک نگاهداری، رئیس مرکز پژوهش‌های  شورای اسلامی امروز در طرح ملی اعتلا که در ساختمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: مشارکت مردم کلید حل مسائل کشور است به عبارت دیگر هر چقدر که مشکلات در جامعه بیشتر باشد، مشارکت پاسخی برای حل مشکلات است.

وی افزود: اندیشه اسلامی در حکمرانی با اندیشه غربی متفاوت است که مطابق آن کشورهای غربی تمام نهادهای کشور را بر بستر اقتصاد تنظیم می‌کنند در نظام‌های اسلامی تعلیم و تربیت انسان‌های متعالی است.

نگاهداری بیان کرد: ربا به این دلیل حرام است که تاثیری در تعالی انسان ندارد و مانع پیشرفت انسان می‌شود، کشورهای غربی تنها به تولید و رشد اقتصادی توجه دارند؛ اما شعار انقلاب اسلامی تربیت و تعالی  انسان است و اجازه دهیم مردم در مدرسه رشد پیدا کنند.

وی با بیان اینکه یکی از مصادیق مدرسه برای تعالی انسان انتخابات است، بیان کرد: انتخابات انگیزه گفت‌وگو را در کشور ایجاد می کند و باید با استفاده از این فرصت شرایط را برای یادگیری دینی و سیاسی فراهم کنیم.

نگاهداری تاکید کرد: انتخابات تنها حق شهروندی نیست، بلکه مردم نسبت به سرنوشت جامعه مسئول هستند، بنابراین شرکت در انتخابات وظیفه است.

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی عنوان کرد: انقلاب اسلامی همواره دغدغه عدالت داشته است، انتخابات و مشارکت در آن نهایت عدالتخواهی است و به دلیل فرصت برابر برای انتخاب، نمایندگان و مسئولان نقش مهمی در اجرای عدالت اجتماعی دارد.

وی بیان کرد: مشارکت بالا در انتخابات به معنای افزایش نظارت و کاهش فساد است، قدرت با مشارکت مردم توزیع عادلانه‌تری پیدا خواهد کرد و مسیر این توزیع از مشارکت بالا صورت خواهد گرفت.

نگاهداری عنوان کرد: کسانی که علاقه مند ایران هستند، برای پیشرفت ایران نیاز به اعتماد عمومی هستیم، افزایش اعتماد دوطرفه میان مردم و حاکمیت ظرفیت‌ها منجر به هم‌افزایی می‌شود. بدون رشد اعتماد عمومی در سایه مشارکت بالا امکان پیشرفت نیست.

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی بیان کرد: مسیر ارتقای کارآمدی از مشارکت مردم می گذرد، نهاد دولت دیگر به تنهایی امکان حل مشکلات را ندارد و شاهد تغییر رویکرد از دستور به اقناع هستیم. همه کشورها به تفکیک ریزنهادی موفقیت به معنی مردمی کردن فرهنگ و اجتماع هستند.

وی افزود: در فضای مشارکت تعارض اجتماعی کاهش پیدا خواهد کرد و مردم متوجه نیاز به یکدیگر خواهند شد، بنابراین مشارکت در انتخابات باعث انسجام بین مردم می‌شود.

نگاهداری عنوان کرد: هر چقدر مشارکت مردم بالا برود و تعداد مردم و جامعه آماری افزایش یابد، امکان ارتقای کیفیت تصمیمات بالا می‌رود، موضوعی که مقام معظم رهبری به آن اشاره داشتند و مشارکت بیشتر را در مجلس قوی عنوان کردند. بنابراین اگر به دنبال کارآمدی تصمیم‌گیری بهتر هستیم از مشارکت حداکثری مردم عبور خواهد کرد.

رئیس مرکز پژوهش‌های  شورای اسلامی عنوان کرد: نظام بین المللی در حال صحنه آرایی جدید است و کشورهای بزرگ در حال درگیری با هم هستند، مشارکت حداکثری وزن کشور را در عرصه بین المللی افزایش خواهد داد.

وی افزود: سلامت روانی جامعه با مشارکت بالا افزایش خواهد یافت و سازگاری مردم با تصمیمات بیشتر خواهد بود، هر چقدر جامعه عملگراتر خواهد بود فرزندان ما نیز از سلامت روانی برخودار است.

نگاهداری بیان کرد: جمهوری اسلامی با آگاهی از ارزش انتخابات در جامعه ۳۹ انتخابات برگزار کرده است که نشان از کارنامه درخشان به آرا و اتکا مردمی دارد.

رئیس مرکز پژوهش‌های  شورای اسلامی تصریح کرد: مقام معظم رهبری بارها بر ارزش انتخابات تاکید کرده است و حتی اسلامیت و نظام را در گروه انتخابات قرار داده که نشان از اهمیت انتخابات دارد.

وی افزود: نظرسنجی شکل گرفته در خصوص انتخابات از کاهش مشارکت خبر می دهد و عده‌ای فکر می کنند مشارکت در انتخابات تاثیری ندارد؛ اما باید عنوان کرد شرکت در انتخابات حل المسائل است.

نگاهداری با بیان اینکه انتقادات نسبت به عملکرد مجلس در امور کشور مطرح شده که نیازمند جهاد تبین است، گفت: مجلس یازدهم زاییده مختصات زمان خود بود و برای اولین بار در تاریخ مجلس برنامه چهارساله اولویت خود را بر اساس منافع ملی ارائه کرد که ۹۰ درصد اهداف را محقق کرد.

وی با اشاره به اقدامات مجلس یازدهم افزود: مجلس یازدهم، مجلس مبارزه برای آرمان های انقلاب بود و نزدیک به ۱۲ قانون برای مبارزه با فقر تصویب کرد، ایده بیمه سلامت رایگان برای سه دهک پایین جامعه، مجوز سکونت‌های غیررسمی برای مالکان عیان، افزایش ۱۲ برابری حقوق سریازان، الزام به کالابرگ، مجوز سهام عدالت برای جاماندگان و طرح های دیگر برای کسانی که مشکل معیشتی داشتند.

نگاهداری ادامه داد: مجلس یازدهم ۱۱ قانون برای رفع تبعیض و محرومیت زدایی، دریافت مالیات از خودرو لوکس، همسان سازی حقوق بازنشستگان و مالیات بر سوداگری و تسریع در صدور مجوز کسب وکار از جمله مصوبات مجلس بوده است‌.

وی افزود: قوانینی در خصوص شفافیت قوای سه گانه، مدیریت تعارض منافع، مبارزه با قاچاق کالا و ارز، یکپارچه سازی مالیات، مقابله با کم اظهار واردات و صادرات نیز بخشی از اقدامات مجلس بود.

رئیس مرکز پژوهش‌های  شورای اسلامی خاطرنشان کرد: قانون اقدام راهبردی، مدیریت برای تحقق دولت دانش بنیان، اصلاح ساختار بودجه در راستای قابلیت حکمرانی صورت گرفت البته نقاط ضعف در خصوص کنترل تورم وجود داشته که امیدواریم در مجلس دوازدهم با عنایت امام زمان(عج) شاهد شکوفایی عملکردها و اقدامات باشیم.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *