یکشنبه 27 خرداد 1403 - Sunday 16 June 2024

اتحادیه اروپا: ادعای نقض قوانین بشردوستانه در غزه را با اولویت بالا بررسی می‌کنیم

اتحادیه اروپا: ادعای نقض قوانین بشردوستانه در غزه را با اولویت بالا بررسی می‌کنیم

 سخنگوی ارشد کمیسیون اروپا در واکنش به گزارش اخیر ایالات متحده آمریکا درباره احتمال نقض قوانین بین‌المللی بشردوستانه از سوی رژیم صهیونیستی در غزه گفت: این مساله در اولویت ما نیز هست و با ضریب بالا به بررسی احتمال یا ادعای نقض قوانین بین‌المللی بشردوستانه در این باریکه ادامه می‌دهیم.

به گزارش ایرنا، پیتر استانو روز دوشنبه در جمع خبرنگاران مستقر در بروکسل با بیان این مطلب افزود:‌ ما آنچه را که شرکای آمریکایی‌مان اعلام کردند مورد توجه قرار دادیم. این مساله یکی از نگرانی‌های اصلی ماست و از اسرائیل خواسته‌ایم که در عملیات خود علیه حماس و جهاد اسلامی به قوانین بین‌المللی بشردوستانه احترام بگذارند.

وی در تداوم مواضع حمایتی اتحادیه اروپا از رژیم صهیونیستی افزود: البته ما هنوز اطلاعات تکمیلی در اختیار نداریم، چون در میدان حضور نداریم. اما این مساله به طور مداوم بین اعضای اتحادیه اروپا، به ویژه در قالب جلسات شورای وزیران امور خارجه، مورد بحث قرار می‌گیرد.

این مقام اروپایی اضافه کرد که «جوسپ بورل» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از نماینده ویژه اتحادیه در امور حقوق بشر درخواست کرده است که مساله نقض قوانین بین‌المللی بشردوستانه در غزه را بررسی کند. وی افزود: این مساله در اولویت ما است و با ضریب بالا به بررسی احتمال و یا ادعای نقض قوانین بین‌المللی بشردوستانه در غزه ادامه می‌دهیم.

استانو در حالی این مطلب را بیان کرد که واشنگتن هفته پیش با انتشار گزارشی، نحوه به‌ کارگیری سلاح‌های آمریکایی در غزه از سوی (رژیم) اسرائیل را زیر سوال برد.

در گزارشی که روز جمعه به کنگره آمریکا تحویل شد به شواهد «معقولی» اشاره شده است که رژیم صهیونیستی قوانین بین‌المللی را در غزه نقض کرده است. البته این گزارش نتیجه‌گیری روشنی ارائه نداده و ادعا کرده است که ایالات متحده به دلیل نبود اطلاعات کافی نتوانسته به «نتیجه‌گیری‌های قطعی» دست یابد.

به گزارش ایرنا، رژیم صهیونیستی طی هفت ماه گذشته، کشتار گسترده‌ای را در غزه به راه‌ انداخته و ضمن بستن تمام گذرگاه‌ها و جلوگیری از ورود کمک‌های امدادی، این منطقه را به یک ویرانه تبدیل کرده است.

این رژیم همچنین به بهانه نابودی حماس قصد دارد تا به شهر مرزی رفح، جایی که بیش از یک میلیون فلسطینی پناه گرفته‌اند، حمله کند. این مساله نگرانی بین‌المللی را برانگیخته و به رژیم صهیونیستی هشدار داده‌اند که چنین اقدامی بحران انسانی در نوار غزه را وخیم‌تر می‌کند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد ماه پیش قطعنامه‌ای را در حمایت از برقراری آتش‌بس فوری در نوار غزه برای انتقال فوری کمک‌های بشردوستانه تصویب کرد؛ اما رژیم صهیونیستی با حمایت تمام‌قد واشنگتن این قطعنامه را نادیده گرفته است و به کشتار مردم فلسطین ادامه می‌دهد.

بر اساس گزارش‌ها، تاکنون افزون بر ۳۴ هزار فلسطینی شهید و بیش از ۷۷ هزار نفر دیگر در حملات رژیم صهیونیستی به باریکه غزه مجروح شده‌اند.

مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *