سه شنبه 11 بهمن 1401 - Tuesday 31 January 2023

تعامل با طالبان برای دستیابی به صلح پایدار در افغانستان مهم است

تعامل با طالبان برای دستیابی به صلح پایدار در افغانستان مهم است

وزیر خارجه پاکستان در دیدار با نماینده آمریکا در امور افغانستان در حاشیه برگزاری ۷۷مین مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گفت: تعامل با طالبان برای دستیابی به صلح پایدار مهم است.

به گزارش مهر به نقل از جِئو نیوز، «بلال بوتو زرداری» وزیر امور خارجه پاکستان امروز سه شنبه با توماس وِست (Thomas West) نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان در حاشیه برگزاری ۷۷ مین مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک دیدار و گفتگو کرد.

بر اساس اعلام این رسانه، وی در این دیدار بر اهمیت تداوم تعامل بین‌ المللی با دولت موقت طالبان در افغانستان تأکید و اضافه کرد که این تعامل در راستای دستیابی به صلح و ثبات پایدار در افغانستان و فراتر از آن مؤثر خواهد بود.

وی در ادامه این دیدار افزود که اسلام آباد تلاش‌ های تسهیل‌ کننده برای ایجاد اجماع منطقه‌ ای پیرامون افغانستان از طریق سازوکار ترویکا را توسعه خواهد داد.

«بلال بوتو زرداری» خاطر نشان کرد که کشورش همواره تلاش کرده است تا با دولت موقت طالبان در راستای کمک‌ های تسهیل ارائه بشردوستانه جهانی برای مردم افغانستان همکاری کند.

این در حالیست که آمریکا برای استفاده مردم افغانستان از اموال و دارائی های خود تا کنون به هر شکل ممکن مانع تراشی کرده است.

در همین ارتباط، سوئیس و آمریکا پیش شرط هایی را برای دسترسی افغانستان به دارایی های بلوکه شده خود نزد واشنگتن تعیین کردند.

شورای فدرال سوئیس چهارشنبه هفته گذشته اعلام کرد که دولت های سوئیس و ایالات متحده مجموعه اقداماتی را تعیین کردند که بانک مرکزی افغانستان باید برای دسترسی به ۳.۵ میلیارد دلار دارایی بلوکه شده از سوی ایالات متحده انجام دهد.

در بیانیه شورای فدرال سوئیس ادعا شده بود که هدف درازمدت این بنیاد انتقال وجوه استفاده نشده به بانک مرکزی افغانستان است. اما این مهم تنها در صورتی ممکن می شود که بانک مرکزی افغانستان بتواند به طور معتبر و قابل راستی آزمایی استقلال خود از نفوذ سیاسی را نشان دهد.

پیش از این وزارت خزانه‌داری آمریکا با ادعای «ناتوانی طالبان» در مصون نگه داشتن دارایی‌های افغانستان از دست گروه‌ های تروریستی، از انتقال ۳.۵ میلیارد دلار از اموال بلوکه‌شده بانک مرکزی این کشور به یک صندوق امانی در سوئیس خبر داد.

رئیس‌جمهور آمریکا در ماه فوریه با صدور فرمانی اجرایی، نیمی از دارایی بلوکه شده افغانستان را به خانواده‌های قربانیان حادثه یازده سپتامبر اختصاص داد و مدعی شد که مابقی به «مردم افغانستان» تعلق خواهد گرفت.

این اقدام به ظاهر بشردوستانه آمریکا در حالی صورت گرفته است که براساس گزارش سازمان ملل متحد، نیمی از جمعیت ۴۰ میلیون نفری افغانستان، با گرسنگی شدید روبرو هستند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *