یکشنبه 05 تیر 1401 - Sunday 26 June 2022

دیدار روسای جدید هیأت‌های انگلیس و آلمان با علی باقری در وین

دیدار روسای جدید هیأت‌های انگلیس و آلمان با علی باقری در وین

روسای جدید هیأت‌های انگلیس و آلمان به همراه مذاکره کنندگان سابق این دو کشور، نماینده فرانسه و انریکه مورا با علی باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در وین دیدار کرده و به گفت‌وگو نشستند.

به گزارش فارس، رایزنی‌های دور هشتم مذاکرات وین بین ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) و با حضور هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام به منظور رفع تحریم‌ها علیه ایران روز شنبه ۱۸ دی ماه نیز در شهر وین در جریان بود.

در همبن راستا در ادامه رایزنی‌های دور هشتم مذاکرات وین، مذاکره‌کنندگان جدید انگلیس و آلمان با علی باقری رئیس هیأت ایرانی در هتل کوبورگ دیدار و گفت‌وگو کردند.

لازم به ذکر است تغییر نماینده آلمان به دلیل روی کار آمدن دولت جدید این کشور و تغییر نماینده انگلیس نیز به خاطر بازنشستگی «راب مک ایر» مذاکره ‌کننده پیشین این کشور انجام شده است.

پس از این دیدارها، نشستی نیز با حضور باقری، انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و روسای سه هیات اروپایی (شامل دو‌ مذاکره‌کننده جدید و دو مذاکره‌کننده پیشین انگلیس و آلمان) در هتل کوبورگ شهر وین برگزار شد.

از سوی دیگر پیش از ظهر شنبه نیز کارگروه رفع تحریم‌ها در سطح کارشناسی تشکیل جلسه داد و همزمان جلسات کارشناسی دو و چندجانبه نیز در موضوعات مختلف برگزار شد.

به گزارش فارس، حسین امیرعبداللهیان رئیس دستگاه دیپلماسی عصر شنبه در گفت‌و‌گوی تلفنی همتای هندی در خصوص مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین با تاکید بر اینکه مذاکرات در مسیر درست جریان دارد، اظهار داشت: ما با حسن نیت، اراده لازم را برای رسیدن به توافق خوب داریم و اگر طرف غربی هم این حسن نیت و اراده را داشته باشد، می‌توانیم به توافق خوب برسیم.

لازم به ذکر است ادامه دور هشتم مذاکرات برای رفع تحریم‌ها از روز دوشنبه ۱۳ دی ماه در وین در جریان است.

به گزارش فارس، وین پایتخت اتریش در دور هفتم مذاکرات نیز ۱۴ روز میزبان هیأت‌های مذاکره کننده بود. مذاکراتی که هشتم آذر ماه آغاز و ۱۲ آذر برای مشورت‌ طرف‌های اروپایی درباره دو پیشنهاد طرف ایرانی با تنفسی چند روزه متوقف شد و دوباره ۱۸ آذر ماه از سر گرفته شد. نیمه دوم مذاکرات نیز از ۱۸ آذر ماه آغاز و جمعه ۲۶ آذر ماه با برگزاری نشست اختتامیه کمیسیون مشترک برجام پایان یافت و مقرر شد که هیأت‌ها به پایتخت‌ها مراجعت کنند و بزودی به وین بازگردند که این دور از مذاکرات ششم دی ماه شروع و تا نهم دی ماه ادامه یافت و بعد از تنفسی سه روزه به مناسبت سال نو میلادی مجددا روز دوشنبه ۱۳ دی ماه از سر گرفته شد. «علی باقری» معاون سیاسی وزیر امور خارجه بعد از این نشست اعلام کرد که در دور هفتم مذاکرات به دو سند جدید مذاکراتی در موضوع تحریم‌ها و هسته‌ای دست یافتیم که اینها دیگر سند پیش نویس مذاکرات ۲۰ ژوئن نخواهند بود، بلکه دو سند جدید است که بر اساس مواضع ایران مبنای مذاکراتی خواهد بود که در آینده نزدیک در وین آغاز می‌شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *