یکشنبه 27 خرداد 1403 - Sunday 16 June 2024

نفرت از ثروتمندترین نخست‌وزیر انگلیس، رکورد زد

نفرت از ثروتمندترین نخست‌وزیر انگلیس، رکورد زد

نتیجه یک نظرسنجی نشان می‌دهد که میزان محبوبیت ریشی سوناک نخست‌وزیر محافظه کار انگلیس در میان هم حزبی‌هایش، «منفی ۲۶ و نیم درصد» شده است.

گروه فارس؛ «کار نخست‌وزیر تمام است»، این را عضو هم حزبی نخست‌وزیر انگلیس در پارلمان که نخواست نامش فاش شود، گفته است.

با گذشت یک سال و ۳۷ روز از آغاز به کار ثروتمندترین نخست‌وزیر تاریخ انگلیس، حتی هم حزبی‌های محافظه کار ریشی سوناک هم از او بدشان می‌آید. سوناک ۴۳ ساله و همسرش حدود ۵۲۹ میلیون پوند دارایی خالص دارند.

در شرایطی که اعتراضات و اعتصاب‌ها در انگلیس طی ماه‌های اخیر خبرساز شده، نظرسنجی وبگاه «خانه محافظه کار» نشان می‌دهد که رهبر حزب حاکم و نخست‌وزیر انگلیس در قعر جدول قرار گرفته و میزان محبوبیت او  به «منفی ۲۶ و نیم درصد» کاهش یافته است. عدم محبوبیت او در نظرسنجی ماه قبل، منفی ۲۵ و نیم درصد بود.

بعد از کنفرانس خبری ماه گذشته ریشی سوناک درباره انتقال «مهاجران غیرقانونی» به رواندا، یک نماینده پارلمان از حزب حاکم که نخواست نامش فاش شود، گفته بود که «کار نخست‌وزیر تمام است». سوناک که اولین نخست‌وزیر آسیایی‌تبار انگلیس است، در سال ۲۰۲۲ جانشین «لیز تراس» شده بود که پس از دو ماه، بالاجبار کناره‌گیری کرد.

نارضایتی از نخست‌وزیر، به بالاترین حد خود رسیده و اعضای حزب محافظه کار از او به دلیل موضوعاتی از قبیل کاهش مالیات و بحران مهاجرت به شدت اعتراض دارند.

نظرسنجی‌های مختلف در انگلیس نشان می‌دهد که حزب محافظه کار به رهبری سوناک بیش از یک سال است که از حزب کارگر عقب افتاده است. قرار است ۲۵ ژانویه ۲۰۲۵ (۹ بهمن ۱۴۰۳)  انتخابات سراسری در انگلیس برگزار شود.

پایان پیام/م

مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *