سه شنبه 11 بهمن 1401 - Tuesday 31 January 2023

شهیدسلیمانی معتقد به بسته‌کردن دایره نظام نبود/در حوادث اخیر شهید دادیم تا فاجعه ملی رخ ندهد

شهیدسلیمانی معتقد به بسته‌کردن دایره نظام نبود/در حوادث اخیر شهید دادیم تا فاجعه ملی رخ ندهد

فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: سردار سلیمانی معتقد بود ما ۸۵ میلیون جمعیت هستیم که همه در دایره نظامند و اگر در این بین افرادی هستند که شاید مشکلاتی داشته باشند و به برخی تکالیف درست عمل نکنند، نباید آنان را سریع از دایره انقلاب کنار گذاشت.

به گزارش ایسنا، سردار امیرعلی حاجی‌زاده با حضور در برنامه «ملک سلیمان» ویژه سومین سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی با بیان اینکه آشنایی ما با شهید حاج قاسم سلیمانی به سال‌های ابتدایی دفاع مقدس باز می‌گردد، اظهار کرد: البته جوانان آن‌موقع هم دنبال چهره‌ها و سلبریتی‌های آن‌دوران بودند و سلبریتی‌های ما فرماندهان لشکرها و تیپ‌ها بودند. ما با نام افرادی مانند شهیدان سلیمانی، همت، طهرانی‌مقدم، باکری، خرازی و بسیاری از دیگر آشنا بودیم و با نام‌شان زندگی می‌کردیم.

وی افزود: ما با ایشان آشنا بودیم و شاید آن‌زمان ایشان ما را نمی‌شناخت و عمده همکاری ما بعد از جنگ عمدتا شروع شد، و وقتی ایشان فرمانده نیروی قدس منصوب شدند و به‌مرور ارتباطات گسترده‌تر و دوستی‌ها بیشتر شد.

حاجی‌زاده یادآور شد: سال پایانی که ختم به شهادت ایشان شد، هم‌زمان با کار ما در نیروی هوافضا بود و ارتباطات‌مان روزانه و دائمی بود و به اوج خود رسید.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه با بیان اینکه سردار سلیمانی از جمله افراد نادری بود که بعد از دوران جنگ، جنگ برایش تمام نشد، تصریح کرد: شاید جنگ برای بسیاری از رزمندگان و فرماندهان تمام شد اما او ۴۰ سال جنگید و کاملاً به خاطر همین خصوصیت با بقیه متفاوت است.

حاجی‌زاده ادامه داد: خصوصیات ایشان از تعالیم اسلامی گرفته شده بود و نگاهش به جهاد و اعتقاد توأم با اخلاص در کنار ایثار و خصلت‌های دیگرش او را به‌جایی رسانده بود که به ویژه در حوزه ولایتمداری، با اعتقادی که داشت در حوزه مأموریت نیروی قدس، استقامت و ایستادگی می‌کرد.

وی یادآور شد: کار ایشان در آن‌دوره سخت بود و شرایط را نسبت به جنگ متفاوت بود؛ در دوران جنگ همه یک حس داشتیم که صدام آمده و شهرهای ما را گرفته و همه پای‌کار بودند. وقتی ایشان از سوریه و مناطق مختلف می‌آمد و در جلسات صحبت می‌کرد انگار با فرکانس دیگری صحبت می‌کرد و گویی کسی متوجه حرف‌هایش نمی‌شد یعنی آنانی که باید پشتیبانی و حمایت می‌کردند و این کار را برای ایشان سخت می‌کرد.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه تاکید کرد: ایستادگی و استقامت و صبر ایشان برای همراه‌کردن مسئولان چهره متفاوتی از ایشان می‌ساخت. همین تحمل سختی‌ها از حاج قاسم، «حاج قاسم» ساخت.

حاجی‌زاده با اشاره به تأکید شهید سلیمانی بر حفظ وحدت ملی تصریح کرد: حاج قاسم سلیمانی تفسیر عملی و مصداقی «أَشِدّاءُ عَلَی الکُفّارِ» در برابر دشمنان و «رُحَماءُ بَینَهُم» بین خودی‌ها بود. او در داخل خانواده‌ کشور معتقد بود ما ۸۵ میلیون جمعیت هستیم که همه در دایره نظام هستند. در این بین افرادی هستند که شاید مشکلاتی داشته باشند و به برخی تکالیف درست عمل نکنند، ولی او معتقد بود نباید آنان را سریع از دایره انقلاب کنار گذاشت. او این را یاد گرفته بود و به این عمل می‌کرد. شهید سلیمانی می‌گفت اگر یک ناهنجاری و یا مشکلی وجود دارد، باید آن را داخل خانواده حل کرد.

وی تصریح کرد: شهید سلیمانی می‌گفت دخترانی که به هرحال بعضا برخی مسائل اسلامی را رعایت نمی‌کنند خواهران، دختران و ناموس ما هستند و باید مسئله را حل کنیم. او بیشتر به اقدام ایجابی اعتقاد داشت و می‌گفت اگر در خانواده‌ای یک فرزند مشکلی دارد، باید او را حذف کنیم؟ اینطور که نمی‌شود.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه تاکید کرد: نگاه اسلام هم همین است. اگر به سلیقه خودمان عمل نکنیم، مردم ما همانانی هستند که در تشییع شهید سلیمانی آمدند و گروه‌های مختلف با گرایش‌های سیاسی متفاوت، طوایف، اقوام و مذاهب حضور یافتند؛ مردم ما همین‌ها هستند.

وی با بیان اینکه نگاه شهید سلیمانی این‌گونه بود که نباید دایره نظام را آن‌قدر تنگ گرفت که عده‌ای بیرون بمانند، اظهار کرد: دشمن به‌صورت گسترده تبلیغات می‌کند و امرور رسانه‌هایش توسعه یافته است؛ قبلا پایگاه‌های دشمن مشخص بود و امروز پایگاه‌های دشمن رسانه‌هایش است و ایران‌اینترنشنال، بی‌بی‌سی و رادیو منافقین با تبلیغات می‌خواهند شکاف در جامعه را بزرگ کنند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه یادآور شد: مردم ما همراه یکدیگر و دلسوز هستند؛ ما جلوه‌ای از این را در کرونا و کمک مومنانه دیدیم. در برخی از مناطق دنیا مسابقه غارت فروشگاه‌ها بود ولی مردم ما مشغول کمک مومنانه بودند. مردم ما اینگونه هستند.

حاجی‌زاده گفت: چیزی که در کشور ما فاصله انداخته است، بیشتر به‌خاطر تبلیغات خارجی است که متأسفانه اثر گذاشته است. اگر بخواهیم این ناهنجاری‌ها از بین برود، مسئله دوجانبه است و هم مسئولان و هم مردم باید درست عمل کنند. دشمن ایران را هدف قرار داده و شهید سلیمانی این را او خوب متوجه شده بود.

وی با اشاره به منشأ آغاز جنگ در سوریه اظهار کرد: آن قضایا با تظاهرات داخلی شروع شده ولی بلافاصله تبدیل به درگیری مسلحانه شد. در اغتشاشات اخیر از ابتدا با درگیری و حمله به بسیج و کشته‌سازی شروع کردند تا نیروهای نظامی و بسیج را خشمگین کنند و آن‌ها هم درگیر شوند. این کشته‌سازی مردم را از هم تفکیک و تجزیه می‌کرد و نفرت را زیاد می‌کرد و درگیری‌ها گسترش می‌یافت که این جزو برنامه‌ریزی‌های دشمن بود.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه ادامه داد: شهید سلیمانی درباره مسائل سوریه از ابتدا می‌گفت که مردم تظاهرات می‌کنند، در برخی مناطق درگیری و تیراندازی شده است و من تلاش می‌کنم به ارتش سوریه این را یاد بدهم که این نقشه دشمن است و در تله آن‌ها نیفتید. آنان در بین جمعیت می‌آیند و تیری می‌اندازند و یک نظامی را می‌کشند تا شما مردم را بکشید؛ آنجا این نگرانی شهید سلیمانی بود و البته این نگرانی درستی بود.

حاجی‌زاده بیان کرد: ما در اغتشاشات اخیر از این تجربه استفاده کردیم و علت این تعداد شهدای ما به این‌خاطر بود و آن‌ها زدند و این‌ها جواب ندادند، اگر جواب می‌دادند در این بین بسیاری بی‌گناه کشته می‌شدند و یک فاجعه ملی رخ می‌داد.

وی با بیان اینکه شهید سلیمانی ایران را یکپارچه می‌دانست و می‌گفت با وحدت می‌توانیم بر مشکلات غلبه کنیم، اظهار کرد: ایشان اگر با امام جماعات مساجد صحبت می‌کرد می‌گفت شما فقط در چارچوب مسجد نیستی و باید بر پیرامون خود هم اثر بگذاری. دشمن الان وحدت ملی ما را هدف قرار داده و یکی از اهداف اصلی او، تجزیه است و از گسل‌هایی استفاده می‌کند تا هدف خود را پیش ببرد. پیروزی ما در دفاع مقدس در برابر ۳۰ کشوری که از صدام حمایت کردند، به‌خاطر وحدت ملی‌مان بود.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه تاکید کرد: برای حاج قاسم سلیمانی در حوزه مقاومت فرقی نداشت که فلسطینی‌ها اهل تسنن هستند. او دنبال شیعه کردنِ سنی‌ها نبود بلکه دنبال ایجاد وحدت بر روی دشمن بود؛ او دشمن را خوب می‌شناخت.

حاجی‌زاده ادامه داد: عشق اهالی جبهه مقاومت به شهید سلیمانی و رهبری  به‌خاطر این است که ما دنبال تصرف سرزمین نبوده و نیستیم. رفتار حاج قاسم سلیمانی با فلسطینی‌ها طوری بود که آنان عکس او و رهبری را بالا می‌برند؛ چون دیدند ما پای‌کار دفاع از اسلام و مظلوم هستیم و در حرف صادقند.

وی یادآور شد: ما باید بر ایرانی بودن، حفظ کشور و تأمین امنیت و بر اینکه همه سرنشین یک کشتی هستیم و بر تبعیت از ولایت متحد باشیم. رهبری در این سه دهه رهبری و راهبری، ما را از حوادث بزرگ نجات داده‌اند. ما قرار بود درگیر جنگ ائتلاف علیه صدام در ماجرای آزادسازی کویت شویم و بسیاری از بزرگان داخلی ما را سوق به آن جنگ می‌دادند و آقا ما را از این جنگ نجات داد.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه افزود: هم‌چنین بودند کسانی که بعد از شهادت برخی دیپلمات‌ها در افغانستان گفتند باید بجنگیم و ایشان اجازه ندادند. اگر رهبری مراقبت نمی‌کردند، تا الان چندین‌بار درگیر جنگ بزرگ می‌شدیم. اصولی در کشور وجود دارد که اگر از آنها تبعیت نکنیم کشور دچار فروپاشی می‌شود.

حاجی‌زاده گفت: دشمن در قضایای اخیر نشان داد هیچ‌یک از اقوام و گروه‌ها را قبول ندارد؛ همه مردم بر اثر درگذشت خانم مهسا امینی ناراحت شدند ولی دشمن از این اتفاق خوشحال شد و فرصت طلایی به‌دست آورد چون به دنبال بهم ریختن کشور است.

وی تأکید کرد: باید دشمن‌شناسی را خوب بلد باشیم. شهید سلیمانی مسائل را دقیق می‌دید و سخنش این بود که باید حول دشمن وحدت کنیم و نباید اجازه داد اختلاف ایجاد شود، که در این‌صورت کشور فرو می‌ریزد. شهید سلیمانی در اصول محکم و یک فرد انقلابی بود و روحیه سازش‌کاری نداشت ولی درباره مسائل سلیقه‌ای می‌گفت مردم حق دارند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه ادامه داد: اگر کسی نوعی حرکت که موجب خدشه به اصول می‌شد، حاج قاسم ورود می‌کرد. در دور دوم ریاست جمهوری آقای روحانی، جلسه‌ای گذاشتیم و شهید سلیمانی برادرانه به آقای روحانی تذکر داد و گفت ما آمدیم که به شما کمک کنیم و در کنار شما هستیم ولی حرف‌هایی که زدید، درست نیست و او هم تا مدت‌ها رعایت کرد.

حاجی‌زاده ادامه داد: جایی که کسی پایش را از اصول بیرون می‌گذاشت و وارد خطوط قرمز می‌شد، حاج قاسم محکم بود. شهید سلیمانی وقتی آقای روحانی ضدآمریکایی صحبت کرد، به او گفت من دست تو را می‌بوسم؛ با این سخن، به بسیاری از حزب‌اللهی‌ها برخورد ولی او حاضر بود برای تشویق یک فرد که به مسیر انحرافی نرود، از خودش هزینه بدهد. بعد از آن، در جلسه‌ای خصوصی به ایشان گله هم کردند ولی او حاضر بود هزینه بدهد تا فرد را تشویق کند و دنبال این بود که او را جذب کند و مسیرش را اصلاح سازد.

وی درباره آغاز درگیری‌ها در مناطقی از جمله سوریه و عراق، گفت: برآورد سپاه و نیروی قدس و شهید سلیمانی این بود حرکت‌هایی که در منطقه شروع شده، منشأ اتفاقات بزرگی خواهد بود ولی رهبری تحلیل دقیقی از مسئله داشتند. برخی مطالبی که ایشان می‌گفتند را شاید امثال ما آن‌طور درک نمی‌کردیم ولی آن تحرکات برای این بود که منطقه را تغییر دهند و نهایتا دنبال ایران بیایند و این موضوع را رهبری خوب متوجه شده‌ بودند.

حاجی‌زاده تاکید کرد: حاج قاسم سلیمانی لایه‌های زیرین طرح‌های دشمن را خوب می‌شناخت و زیرک بود؛ او استاد تبدیل تهدید به فرصت بود. زمانی که گروه‌های تفکیری اکثر مناطق سوریه، به‌غیر از دمشق را گرقتند رهبری تاکید کردند همه آن مناطق باید آزاد شود و اگر جلوی‌شان گرفته نشود به ایران سرایت می‌کند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه اظهار کرد: حاج قاسم عاشق رهبری بود و ایشان را خوب شناخته بود؛ رهبری هم نسبت به این شهید علاقه‌مند بود. این به‌خاطر اوج درک متقابل بود؛ مثلا وقتی در جلسات یک نظری داشت، وقتی نظر رهبری را متوجه می‌شد، دیگر نظرش را اعمال نمی‌کرد.

وی درباره عملیات ترور سردار سلیمانی یادآور شد: در جهان اتفاق نادری است که یک ارتش برای شهادت ایشان پای‌کار بیاید. سفر شهید سلیمانی به عراق یک سفر کاملاً رسمی بود و از دمشق با هواپیمای سوریه وارد بغداد شد؛ نه راه از زمینی و پنهانی، بلکه رسما دعوت شده بود. با اطلاعاتی که بعداً کنار هم گذاشتیم و رصدهایی که انجام دادیم، دریافتیم فرمانده مهم آمریکا که فرمانده سنتکام است یعنی مکنزی این کار را انجام داد.

حاجی‌زاده افزود: آن‌ها «اف ۱۵»، آپاچی، هواپیماهای بدون سرنشین را مهیا کرده و آماده‌باش سراسری و امکانات قوی اطلاعاتی را به‌کار گرفتند و یک ارتش را آوردند تا یک نفر را بزنند. رییس‌جمهوری آمریکا با سینه‌ی ستبر گفت که من این دستور را دادم؛ این نشان‌دهنده عظمت شهید سلیمانی است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *