یکشنبه 27 خرداد 1403 - Sunday 16 June 2024

۴۳ دانشگاه ایرانی دانشجوی خارجی شهریه‌پرداز جذب می‌کنند

۴۳ دانشگاه ایرانی دانشجوی خارجی شهریه‌پرداز جذب می‌کنند

مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان گفت: ۴۳ دانشگاه اصلی ایران به صورت مستقیم و بر اساس آیین‌نامه‌های داخلی، دانشجوی خارجی شهریه‌پرداز جذب می‌کنند.

عبدالحمید علیزاده روز جمعه در گفت و گو با  ایرنا، اظهار داشت: تلاش سازمان امور دانشجویان مبنی بر این بود که در سال های اخیر نسبت دانشجوی بورسیه به دانشجوی شهریه پرداز اصلاح شود که شد و جهش بزرگی در این زمینه اتفاق افتاد.

وی افزود: به عنوان مثال، در ۱۴ سال پیش نسبت دانشجوی خارجی بورسیه به غیر بورسیه تقریباً برابر بود یعنی حدود  ۳۰۰ دانشجوی بورسیه در مقابل ۳۰۰ دانشجوی شهریه پرداز خارجی داشتیم اما الان بیش از ۹۳ و نیم درصد دانشجویان بین المللی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مجاز کشور شهریه پرداز هستند.

علیزاده درباره رشته های تحصیلی دانشجویان خاطرنشان کرد: دانشجویان بورسیه غیرایرانی به طور عمده در رشته های زبان و ادبیات فارسی، زبان شناسی، ‌ایران شناسی و چند رشته دیگر مشغول به تحصیل در دانشگاه های ایران هستند. خوشبختانه بالاترین جمعیت و رتبه اول دانشجوی بین المللی در رشته  زبان و ادبیات فارسی تحصیل می کنند که این امر خود در راستای اهداف کلان نظام برای گسترش و ترویج زبان و ادبیات فارسی است.

مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه از ابتدای پروژه جذب دانشجوی خارجی در کشور از ۱۲۹ ملیت برای تحصیل به دانشگاه های ایران آمده اند، افزود: امروز بیش از ۵۰ درصد این دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی تحصیل می کنند.

وی افزود: سازمان امور دانشجویان در سال ۹۷ منطبق بر برنامه ششم توسعه موفق به پشتیبانی، هدایت، جذب و پذیرش بیش از ۴۰ هزار دانشجو  و در سال ۹۸ بالغ بر  ۵۰ هزار دانشجوی خارجی بوده است؛ البته این آمار امروز روند افزایش به خود گرفت که در حال جمع بندی نهایی و اعلان هستیم.

به گفته این مقام سازمان امور دانشجویان، افزایش تعداد دانشجوی بین المللی در سال ۱۴۰۰ کاملا بستگی به شرایط کشور و منطقه از حیث بحران ویروس کرونا خواهد داشت.

وی با اشاره به یکی از اقدامات مهم سازمان امور دانشجویان برای تردد دانشجویان بین المللی در کشور، گفت: در سال ۱۳۹۹ بعد از حدود ۸۹ سال اصلاحیه ای بر قانون قدیمی تردد اتباع بیگانه از سوی وزارت علوم به هیات وزیران پیشنهاد و تصویب شد که در سهولت تردد و اقامت دانشجویان بین المللی و خانواده های آنان تاثیر خواهد داشت.

علیزاده توضیح داد: به استناد مصوبه کاهش مناطق ممنوعه برای دانشجویان بین المللی که در سال ۱۳۹۶ موفق به تصویب آن در کمیسیون ساماندهی اتباع شدیم امروز در همه استان های ما دانشجویان بین المللی بدون ممنوعیت تحصیل می کنند.

علیزاده با اشاره به هدفمندسازی بورسیه تحصیلی، اظهار داشت: سال ۹۷ برنامه هدفمند سازی بورس های تحصیلی به اجرا درآمد و بر این اساس، ضوابط و مقررات اصلاح و بروز رسانی شد به طوریکه جذب دانشجویان خارجی در مقاطع تحصیلات تکمیلی صورت می گیرد.

مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان با اشاره به درآمدزایی دانشگاه ها از پذیرش دانشجوی غیرایرانی، تاکید کرد: اقتصاد آموزش عالی ایران هنوز مبتنی و متکی بر دانشجوی خارجی نیست، بنابراین در شرایط بحرانی ویروس کرونا دانشگاه های ما از این حیث آسیبی نخواهند دید.

وی درباره میزان شهریه دانشجویان خارجی، گفت: مقادیر شهریه دانشجویان خارجی در اختیار هیأت امنای دانشگاه های کشور قرار دارد، هر چند نگاه ما تا به الان خیلی مالی و مادی نبوده بلکه درصدد معرفی توانمندی ها و پتانسیل های دانشگاه ها و آموزش عالی ایران به متقاضیان بین المللی هستیم تا به عنوان یک بلوک آموزش عالی جدید در میان سایر بلوک های موجود و رقبا قرار بگیریم.

علیزاده تاکید کرد: تلاش وزارت علوم در جذب دانشجوی خارجی بر این مسأله است که وجهه و برند آموزش عالی ایران از نگاه سنتی- ملی به نگاه مدرن – بین المللی گذر کند.

مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *