یکشنبه 14 آذر 1400 - Sunday 05 December 2021

رئیس‌جمهوری لبنان: از حقوق دریایی کشور در مذاکره با اسرائیل عقب‌نشینی نمی‌کنیم

رئیس‌جمهوری لبنان: از حقوق دریایی کشور در مذاکره با اسرائیل عقب‌نشینی نمی‌کنیم

رئیس‌جمهوری لبنان تاکید کرد، کشورش هرگز از حقوق خود در مذاکرات غیرمستقیم برای ترسیم مرزهای دریایی‌اش با رژیم اشغالگر چشم‌پوشی نخواهد کرد.

به گزارش ایسنا،‌ به نقل از سایت النشره، میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان در حالی این مساله را مورد تاکید قرار داد که کشورش و رژیم صهیونیستی از اکتبر مذاکراتی را با میانجی‌گری آمریکا برای حل مساله مناطق مورد مناقشه برگزار کرده‌اند.

کارن الحرار، وزیر انرژی رژیم صهیونیستی آمادگی تل‌آویو برای احیای تلاش‌ها جهت حل درگیری با لبنان پیرامون ترسیم مرزهای دریایی را اعلام کرد؛ اما گفت، هرگز نمی‌پذیرد بیروت شروط مذاکره را به آن دیکته کند.

عون پیشنهادات میانجی‌گر آمریکایی را که خواستار انجام مذاکرات براساس خطوط مرزها بین رژیم صهیونیستی و لبنان و ماموریت محول شده به سازمان ملل شده بود، رد کرد.

مذاکرات قبلی بعد از آن متوقف شد که هر طرف نقشه‌های مختلفی را درباره خطوط پیشنهادی مرزها ارائه کردند که عملا مساحت منطقه مورد مناقشه را افزایش داده بود.

قرار بود مذاکرات براساس نقشه ارسال شده به سازمان ملل در سال ۲۰۱۱ باشد؛ اما لبنان آن را مستند به برآوردهای اشتباه خواند و خواستار مساحت بیشتر تا ۱۴۳۰ کیلومتر شد که شامل بخش‌هایی از میدان “کاریش” بود که شرکت یونانی به نفع اسرائیل در آنجا کار می‌کرد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *