سه شنبه 08 اسفند 1402 - Tuesday 27 February 2024

کاخ سفید: به دنبال درگیری با ایران نیستیم

کاخ سفید: به دنبال درگیری با ایران نیستیم

– ایالات متحده دنبال درگیری با ایران و در سطح گسترده‌تر در خاورمیانه نیست .

 جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد: ایالات متحده آمریکا به دنبال درگیری با ایران نیست اما حملات به نیروهای آمریکایی باید متوقف شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، جان کربی سخنگو و هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید شامگاه جمعه به وقت محلی در گفتگوی تلفنی با خبرنگاران آمریکایی در پی حمله ارتش آمریکا به عراق و سوریه گفت: «ایالات متحده دنبال درگیری با ایران و در سطح گسترده‌تر در خاورمیانه نیست. اما همان‌طور که رئیس‌جمهور به صراحت گفته است، ما در دفاع از مردم خود تردید نخواهیم کرد و همه کسانی را که به آمریکایی ها اسیب می زنند در در زمان و مکانی که انتخاب می کنیم ، پاسخگو خواهیم کرد.»

این مقام ارشد کاخ سفید گفت: « پیام ما به سپاه پاسداران و دیگر شبه نظامیان این است که حملات به نیروهای آمریکایی باید متوقف شود.»

کربی با بیان اینکه «این فقط اولین مرحله از پاسخ ماست»، تصریح کرد: آمریکا «هیچ ارتباطی با ایران از زمان حمله به پایگاه برج ۲۲» نداشته است.

پیش از این ، یک مقام ارشد دولت ایالات متحده آمریکا  عصر جمعه به وقت محلی به شبکه خبری سی ان ان آمریکا نزدیک به دموکرات ها و دولت بایدن گفت که ایالات متحده به داخل خاک ایران حمله نخواهد کرد و تنها بر اهدافی در خارج از این کشور متمرکز است. مقامات آمریکایی چند روزی است که می‌دانند که اولین حملات امشب انجام خواهد شد.

کربی ، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در ادامه گفتگوی خود با خبرنگاران افزود که آمریکا هنوز نمی داند که چه تعداد در حملات امشب به عراق و سوریه  کشته یا زخمی شده اند. او افزود: حملات از امشب آغاز شد، اما قرار نیست امشب پایان یابد.

این سخنگوی دولت بایدن پیش از این مدعی شد آمریکا  قبل از آغاز حملات در عراق دولت این کشور را مطلع کرده بود. او گفت: به سه تاسیسات در عراق و چهار تاسیسات در سوریه حمله کردیم.  (وزارت دفاع آمریکا) پنتاگون در حال انجام ارزیابی نتایج است اما معتقدیم حملات موفقیت آمیز بود.

فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه موسوم به سنتکام عصر جمعه به وقت محلی با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: ساعت ۱۶ (EST) دوم فوریه ۲۰۲۴، نیروهای فرماندهی مرکزی ایالات متحده (CENTCOM) حملات هوایی را در عراق و سوریه علیه نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و گروه های شبه نظامی وابسته به آن انجام دادند.

هشتم بهمن ماه ۱۴۰۲ برابر با ۲۸ ژانویه ۲۰۲۴ در یک حمله پهپادی شبانه به یک پایگاه کوچک آمریکایی در اردن، سه سرباز ارتش آمریکا کشته و دهها نفر زخمی شدند .

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا  اعلام کرد: امروز به دستور من، نیروهای نظامی آمریکا به اهدافی در تأسیسات عراق و سوریه که سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان وابسته به آن برای حمله به نیروهای آمریکایی از آن استفاده می‌کردند، حمله کردند.

رئیس جمهور آمریکا شامگاه جمعه به وقت محلی با انتشار بیانیه ای درباره حملات کشورش به مواضعی در سوریه و عراق به تلافی حمله به پایگاه آمریکا در اردن و کشته شدن سه سرباز آمریکایی و زخمی شدن دهها نفر اعلام کرد: پاسخ ما از امروز آغاز می‌شود و در طول مدت زمانی ادامه خواهد یافت.

رئیس جمهور آمریکا در توجیه این حملات مدعی شد: آمریکا به دنبال جنگ در خاورمیانه یا هیچ جای دیگر جهان نیست. همه کسانی که به دنبال آسیب رساندن به ما هستند، بدانند «اگر به یک آمریکایی آسیب برسانید، ما پاسخ خواهیم داد.»

لوید آستین وزیر دفاع آمریکا نیز شامگاه جمعه به وقت محلی با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که پس از حمله روز یکشنبه گذشته به نیروهای آمریکایی و ائتلاف در شمال شرقی اردن که منجر به کشته شدن سه نظامی آمریکایی شد، نیروهای ارتش آمریکا امروز (عصر جمعه به وقت محلی) به دستور رئیس جمهور بایدن به هفت پایگاه و تاسیسات که شامل بیش از ۸۵ هدف در عراق و سوریه بود، حمله کردند.

آستین گفت که پاسخ آمریکا به حمله پهپادی به پایگاهش در اردن ، در زمان و مکان انتخابی واشنگتن خواهد بود و ادعا کرد: ما به دنبال درگیری در خاورمیانه یا هر جای دیگر نیستیم، اما رئیس جمهور و من حملات به نیروهای آمریکایی را تحمل نخواهیم کرد. ما تمام اقدامات لازم را برای دفاع از ایالات متحده آمریکا، نیروهای خود و منافع خود انجام خواهیم داد.

به گزارش ایرنا، پایگاه‌های نظامی ایالات متحده آمریکا در عراق و سوریه از ۱۷ اکتبر (۲۵ مهرماه) هدف حملات پهپادی، راکتی و موشکی قرار گرفته اند. گروههای مقاومت اسلامی در منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) از جمله در عراق و سوریه و نیز نیروهای یمنی به دنبال اقدام رژیم اسرائیل در تلافی عملیات طوفان الاقصی و بمباران نوار غزه و حمایت واشنگتن از این حملات، به ایالات متحده هشدار داده اند که پایگاه‌های آمریکا در منطقه را مورد هدف قرار خواهند داد.

مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *