یکشنبه 27 خرداد 1403 - Sunday 16 June 2024

ائتلاف پیروز انتخابات هند مودی را مامور تشکیل دولت کرد

ائتلاف پیروز انتخابات هند مودی را مامور تشکیل دولت کرد

 ائتلاف پیروز در انتخابات سراسری اخیر در هند، «نارندرا مودی» را مامور تشکیل دولت جدید این کشور کرد.

به گزارش ایرنا از رویترز، «ائتلاف ملی دموکراتیک» هند روز جمعه، مودی را برای سومین بار به عنوان نخست‌وزیر انتخاب کرد.

براساس این گزارش، انتظار می رود مودی امروز به منظور رایزنی برای تشکیل کابینه جدید هند با «دروپادی مورمو» رئیس جمهوری این کشور دیدار کند.

یکی از سخنگویان ائتلاف ملی دموکراتیک هند، زمان برگزاری مراسم ادای سوگند مودی به عنوان نخست وزیر را عصر یکشنبه اعلام کرد.

کمیسیون انتخابات هند ۱۵ خرداد ماه رسما پیروزی ائتلاف ملی دموکراتیک (NDA) به رهبری حزب «بهاراتیا جاناتا» متعلق به مودی در انتخابات پارلمانی این کشور را تائید کرد.

مودی بار دیگر در سمت نخست‌وزیر هند ابقا شد اما این بار وی به متحدان خود وابسته خواهد بود زیرا حزب بهاراتیا جاناتا به رهبری مودی ۳۲ کرسی از ۲۷۲ کرسی خود در مجلس عوام هند موسوم به «لوک سبها» را در مقایسه با انتخابات ۲۰۱۹ از دست داد و به این ترتیب در این دور از انتحابات ۲۴۰ کرسی را به دست آورد.

ائتلاف ملی دموکراتیک در انتخابات مجلس عوام هند جمعا ۲۹۲ کرسی از ۵۴۳ کرسی را به دست آورد. ائتلاف مخالفان حزب حاکم به رهبری حزب کنگره متعلق به «راهول گاندی» تنها موفق به کسب ۲۳۲ کرسی شد.

حزب کنگره که در انتخابات ۲۰۱۹ موفق به فتح ۵۲ کرسی مجلس عوام هند شده بود با وجود اینکه در انتخابات امروز موفق به کسب ۹۹ کرسی این مجلس شد اما موفق به پیروزی بر حزب حاکم «بهاراتیا جاناتا» به رهبری مودی نشد.

رای گیری در انتخابات سراسری مجلس عوام هند از ۱۹ آوریل (۳۱ فروردین) آغاز شده بود.

انتخابات هند با بیش از ۹۶۹ میلیون نفر واجد شرایط رای دهی که بیش از ۱۰ درصد از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند، بزرگترین تمرین دموکراسی در جهان خوانده می‌شود.

مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *