سه شنبه 08 اسفند 1402 - Tuesday 27 February 2024

مرگ یک کشاورز جوان در اعتراضات فرانسه؛ بحرانی جدید در پیش است؟

مرگ یک کشاورز جوان در اعتراضات فرانسه؛ بحرانی جدید در پیش است؟

 مرگ یک کشاورز جوان در جریان تجمع اعتراضی سه‌شنبه فعالان این حوزه در جنوب غربی فرانسه، موجی از واکنش‌ها را در میان رسانه‌ها و دولتمردان این کشور ایجاد کرده و نگرانی از تشدید تنش‌ها را افزایش داده است.

جنبش کشاورزان فرانسه که چندی پیش در اعتراض به سیاست‌های الیزه و اتحادیه اروپا در حوزه کشاورزی و دامداری شکل گرفته و در روزهای اخیر با برگزاری تجمع‌ها، تظاهرات‌ها و مسدود کردن بزرگراه‌های فرانسه تشدید شده بود، امروز با مرگ یک کشاورز جوان در منطقه آرییژ (Ariège) واقع در جنوب غربی این کشور، وارد مرحله جدیدی شد.

این اعتراض‌ها همانگونه که رئیس فدراسیون ملی اتحادیه‌های کشاورزان فرانسه (FNSEA) روز گذشته وعده داده بود، با وجود دیدار عصر دیروز رهبران اتحادیه‌های کشاورزی با گابریل اتل نخست وزیر فرانسه در هتل ماتینیون، همچنان ادامه یافته است و اخبار منتشر شده نیز از تداوم و تشدید این روند حکایت دارد.

ماجرای مرگ این کشاورز جوان که امروز تیتر یک بسیاری از رسانه‌های فرانسه شده و دلیل آن همچنان برای پلیس این کشور در قالب «قتل عمد» در دست بررسی است، به گفته شاهدان ناشی از برخورد یک خودرو با سرعت زیاد به سد ساخته شده از کاه توسط کشاورزان بود که در نتیجه آن این جوان کشاورز جان خود را از دست داد و چند تن دیگر نیز زخمی شدند.

رئیس فدراسیون ملی اتحادیه‌های کشاورزی که همچنان به ادامه اعتراضات اصرار دارد، در واکنش به مرگ این کشاورز جوان اعلام کرد که با مرگ یکی از اعضای خود ماتم گرفته است.

با این حال ژروم بل (Jérôme Bayle) تاکید کرده است که تظاهرات‌های فعالان این حوزه تا زمانی که لازم باشد ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: این اقدامات به صورت مستمر انجام خواهد شد تا نشان داده شود که این فقط یک تب نیست بلکه یک مسئله اساسی است.

تهدید به تحریم نمایشگاه کشاورزی پاریس

رویدادهای اخیر و نحوه مدیریت چالش‌های حوزه کشاورزی در فرانسه موجب شده است که فعالان این عرصه در شبکه‌های اجتماعی خواستار تمدید جنبش اعتراضی خود تا افتتاحیه نمایشگاه کشاورزی پاریس در تاریخ ۲۴ فوریه (پنجم اسفند) شوند؛ رویدادی مهم که همواره با حضور رئیس جمهوری فرانسه برگزار می‌شود و بازتاب بسیاری در رسانه‌ها می‌یابد.

اعضای کابینه امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه نیز که بر اساس اخبار منتشر شده، پیش از اینها نگران تشدید اعتراض‌های کشاورزان بودند، با بروز حادثه امروز و مرگ یک کشاورز، به سرعت وارد میدان شدند و نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند.

مارک فنو (Marc Fesneau) وزیر کشاورزی فرانسه با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق)، اعلام کرد که «این یک تراژدی برای همه ما است».

وی با ابراز تسلیت از وقوع این حادثه اضافه کرد: «من به او فکر می‌کنم، به شریک زندگی و دخترش فکر می‌کنم که هنوز برای زندگی خود می‌جنگند».

از همین رو وزیر کشاورزی فرانسه که جلسه صبح امروز شورای اروپایی «کشاورزی و شیلات» را در بروکسل لغو کرده بود، به آرییژ خواهد رفت و با کشاورزان دیدار خواهد داشت.

شخص رئیس جمهوری فرانسه نیز با تاخیر چند ساعته، نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و با بیان اینکه وقوع این تراژدی همه ما را ناراحت می‌کند، گفت: من به شدت به قربانیان و عزیزان داغدیده آنها فکر می‌کنم.

مکرون با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس در خطاب مستقیم به کشاورزان، تاکید کرد: من از دولت درخواست کردم که به طور کامل بسیج شود تا راه‌حل‌های مشخصی برای مشکلاتی که شما تجربه می‌کنید ارائه دهد.

فدراسیون کشاورزان فرانسه: نمی‌توانیم قبض جنگ اوکراین را بپردازیم

معاون فدراسیون ملی اتحادیه‌های کشاورزی فرانسه نیز در واکنش به این واقعه، تاکید کرد: ما نمی توانیم قبض جنگ در اوکراین را بپردازیم.

لوک مِسااِر (Luc Smessaert) که زیر باران شدید برای کشاورزان سخنرانی می‌کرد، از شرایط رقابت کشاورزان فرانسوی با دیگر نقاط اروپا ابراز نگرانی کرد و افزود که آنها به ویژه تمایلی به ادغام اوکراین در اتحادیه اروپا ندارند.

وی که با تشویق حاضران روبرو بود، تعارف را کنار گذاشته و به صراحت اعلام کرد: ما به اروپا نیاز داریم، اما نمی‌توانیم قبض جنگ در اوکراین را بپردازیم.

گابریل اتل نخست وزیر جدید فرانسه نیز که در دیدار عصر دیروز خود با رهبران اتحادیه‌های کشاورزی نتوانسته بود آنها را به توقف اعتراض‌ها راضی کند، امروز با انتشار پیامی اعلام کرد: ملت ما شوکه و متحد شده است.

وی اضافه کرد: امروز همه کشاورزان ما در ماتم هستند. من از طرف دولت می‌خواهم تاسف و حمایت کامل خود را از خانواده و عزیزان قربانیان اعلام کنم.

حال با مردود شدن نخستین آزمون مهم نخست وزیر ۳۴ ساله فرانسه در راضی کردن رهبران مقتدر اتحادیه‌های کشاورزی فرانسه و وقوع حادثه امروز، انتظار تشدید تنش‌ها بین کشاورزان و مقام‌های دولت مکرون دور از انتظار نیست و باید منتظر نتایج این جدال بود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *