شنبه 04 تیر 1401 - Saturday 25 June 2022

معاون شهردار تهران مطرح کرد؛ قرارگاه اجتماعی آرمان‌های مقابله با آسیب‌های اجتماعی را ایجاد کرد

معاون شهردار تهران مطرح کرد؛ قرارگاه اجتماعی آرمان‌های مقابله با آسیب‌های اجتماعی را ایجاد کرد

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران گفت: در قرارگاه اجتماعی آرم ها کنار رفتند و آرمان ها ایجاد شدند.

به گزارش  مهر، محمد امین توکلی زاده، در هفتاد و دومین جلسه شورای شهر تهران افزود: همه ما با این مطالبه مواجه بودیم که متوجه شویم چگونه باید با آسیب‌های اجتماعی برخورد کرد و برای برخورد با این آسیب‌ها اولویت بندی شد.

وی ادامه داد: بر همین اساس جمع‌آوری معتادان متجاهر در دستور کار قرار گرفت و تقسیم کاری بین دستگاه‌های استان تهران انجام شد و شهردار تهران به عنوان مسئول قرارگاه تهران شد.

توکلی زاده گفت: انجام کار بدون وجود قرارگاه ممکن نیست و برای بهبود در چرخه باید دستگاه‌ها در کنار یکدیگر قرار گیرند.

وی با بیان اینکه در قرارگاه ۳ ضلع تشکیل شد اظهار کرد: در اولین ضلع ستادی برای اولویت بندی آسیب‌های اجتماعی در داخل شهرداری تهران برقرار شد و پس از آن در ضلع دوم از دستگاه‌های دیگر درخواست کردیم تا در قرارگاه حاضر شوند و در این قرارگاه آرم‌ها کنار رفتند و آرمان‌ها ایجاد شدند.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران ادامه داد: ضلع سوم قرارگاه مردم هستند و بدون مردم نمی‌توان کاری را پیش برد اما ما از تمامی متخصصان مراکز ماده ۱۶، تجریه‌های شخصی افراد دیگر بهره بردیم.

توکلی زاده گفت: تا کنون ۲۳ جلسه قرارگاه اجتماعی برگزار شده است و این جلسات ۲۹۲ مصوبه داشته است همچنین کارگروه‌های تخصصی بعد از تشکیل قرارگاه پدید آمد و مسئولیت هرکدام به یک نهاد سپرده شده است

وی با اشاره به کارگروه خانواده‌های مدد جویان، افزود: مسئولیت دبیری این کارگروه با کمیته امداد است.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با بیان اینکه چند کار را شهرداری تهران به صورت ویژه مورد رسیدگی قرار داد، گفت: مراکز ماده ۱۶ چند دسته از افراد را تقبل نمی‌کند که معتادان زخم باز، معتادان صغر سنی و زنان این موارد هستند اما اکنون مرکز زخم باز شهرداری تهران فعال شده است.

توکلی زاده ادامه داد: یکی از مجموعه‌های شهرداری تهران در اختیار نیروی انتظامی بود اما ما درخواست کردیم که این مرکز به شهرداری بازگردانده شود تا تبدیل به مرکزی برای معتادان کم سن شود همچنین برای معتادان با سن بالا نیز مرکز خاور شهر ۲ ایجاد شد.

وی گفت: مجموع مراکز ماده ۱۶ تهران کفایت این ۲۱ هزار نفر را ندارد و بنا بر این شد تا ظرفیت مراکز فعلی افزایش یابد و قرار شد مجموعه شفق را که متعلق به بهزیستی بود توسعه یابد و در حال حاضر امکان پذیرش هزار نفر در این مرکز ممکن شده است.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران درباره مرکز اختصاصی بانوان آسیب دیده افزود: مرکز طراوت در منطقه ۱۳ به همکاران سپاه داده شد تا زنان آسیب دیده را اسکان دهند.

توکلی زاده درباره سازمان‌های عضو در قرارگاه اجتماعی گفت: استانداری تهران، فرمانداری تهران، قوه قضائیه، پلیس پیشگیری، شورای هماهنگی مبارزه با مداد مخدر، سپاه، سازمان زندان‌ها و…، از جمله دستگاه‌هایی هستند که با شهرداری تهران همکاری دارند.

وی ادامه داد: متناظر با قرارگاه اجتماعی در مناطق بحرانی مانند خلازیر، دره فرحزاد و هرندی قرارگاه اجتماعی دنبال می‌شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *