یکشنبه 27 خرداد 1403 - Sunday 16 June 2024

سرپرست وزارت امور خارجه: رژیم صهیونستی نگاه چپ به لبنان را از ذهن خود خارج کند

سرپرست وزارت امور خارجه: رژیم صهیونستی نگاه چپ به لبنان را از ذهن خود خارج کند

سرپرست وزارت خارجه ایران با اشاره به احتمال تجاوز رژیم صهیونستی به جنوب لبنان، گفت: صهیونیست‌ها به دنبال مستمسکی برای فرار از باتلاق هستند. آنها باید نگاه چپ به سرزمین عزیز لبنان و مقاومت این کشور را از ذهن خود خارج کنند.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، «علی باقری» سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در لبنان حضور دارد، پس از دور دوم گفت‌وگو با وزیر خارجه لبنان در یک کنفرانس خبری در محل سفارت ایران در بیروت، سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

باقری در ابتدای این نشست با تشکر از سفر وزیر خارجه و رئیس پارلمان لبنان به تهران برای ادای احترام به شهدای خدمت، اظهار داشت: تعامل و همکاری ایران و لبنان ریشه در تاریخ دارد. ما همواره در رایزنی و مشورت با دوستان لبنانی هستیم، اما این بار به طور خاص برای سپاسگزاری از دولت، مردم و شخصیت‌های عالی‌مقام لبنانی به لبنان آمدم تا از دولت، ملت و شخصیت‌های لبنان به خاطر همدلی و همراهی با مردم و دولت ایران در پی شهادت رئیس‌جمهور و وزیر خارجه شهید جمهوری اسلامی ایران تشکر و سپاسگزاری کنم.

وی در پاسخ به سوالی گفت: روابط ایران و عربستان در مسیر درست خود قرار دارد. از زمانی که روابط دو کشور به صورت رسمی احیا شد تاکنون اقدامات و تلاش‌های زیاد، جدی و موثری برای گسترش مناسبات در زمینه‌های مختلف انجام شده است.

روابط ایران و عربستان در مسیر درست قرار دارد

سرپرست وزارت خارجه کشورمان افزود: ایران و عربستان اراده جدی دارند که با تعامل و همکاری با یکدیگر در کنار دیگر کشورهای منطقه، منطقه‌ای همراه با آرامش ایجاد کنند.

باقری با اشاره به رایزنی‌های اخیرش با وزیر خارجه عربستان، بیان کرد: در این رایزنی‌ها در مورد آخرین تحولات فلسطین و جنابت‌های اخیر رژیم صهیونیستی در غزه و رفح گفت‌وگو داشتیم و دو طرف تاکید داشتیم که باید اقدامات موثر، جدی و نتیجه‌بخش برای کمک به مردم فلسطین و توقف این جنایت‌ها انجام شود.

پروژه عادی سازی؛ ترفندی ناکام

وی در مورد عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل، ادامه داد: چند ماه یا چند سال پیش که موضوع عادی سازی روابط برخی از کشورهای منطقه با رژیم صهیونیستی مطرح بود رژیم وضعیت نابهنجاری که امروز در میان دولت‌ها و ملت‌ها دارد، را نداشت؛ اگر صهیونیست‌ها و حامیان آمریکایی و غربی آن توانایی دارند، باید به دنبال این باشند که بقیه کشورها رابطه‌شان را با آنها قطع نکنند.

سرپرست وزارت امور خارجه کشورمان بیان کرد: رژیم صهیونیستی و آمریکایی‌ها اگر توان دارند، جلوی احکام محاکم بین‌المللی را بگیرند که رژیم اسرائیل را محکوم به نسل‌کشی کرده و حکم جلب نتانیاهو را صادر کرده است.

باقری افزود: امروز صهیونیست‌ها در هیچ جامعه‌ای وجاهت و مشروعیت ندارند، مردم دنیا این رژیم را به عنوان یک رژیم کودک کش می‌شناسند؛ لذا بحث‌هایی که برای عادی سازی مطرح می‌شود، ترفندی ناکام در برابر شکست این رژیم و حامیانش در برابر مقاومت قهرمانانه مردم غزه است.

پیشنهاد ایران برای برگزاری نشست فوق‌العاده کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی

وی در مورد فعالیت‌های دیپلماتیک ایران در جنگ غزه، گفت: جمهوری اسلامی ایران از آغاز تجاوز صهیونیست‌ها در غزه همواره تلاش داشته در برابر جنایات رژیم صهیونیستی اقداماتی را انجام دهد تا این رژیم را وادار به توقف جنایات و نسل‌کشی کند؛ تلاش‌های مستمر وزیر خارجه شهید ما و سفرهای متعدد ایشان در منطقه در جهت توقف نسل‌کشی صهیونیست‌ها در غزه و حمایت از مردم فلسطین بوده است.

سرپرست وزارت خارجه ایران تاکید کرد: امروز هم در دستور کار گفت‌وگوها با مقامات لبنانی، توقف جنایات صهیونیست‌ها در غزه به ویژه در رفح مطرح بود و ما بر برگزاری نشست فوق‌العاده کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی برای ایجاد یک حرکت جمعی برای تحقق این هدف تاکید داشتیم

باقری تصریح کرد: در همین چارچوب با برخی وزرای خارجه کشورهای اسلامی نظیر عربستان، ترکیه، الجزایر، قطر و پاکستان گفت‌وگو کردم و امروز هم این موضوع را با مسئولان عالی‌رتبه لبنان در میان گذاشتیم.

ایران اراده لازم در مذاکرات رفع تحریم‌ها را دارد

وی در پاسخ به سوالی در باره گفت‌وگوهای ایران و ایالات متحده آمریکا در مسقط، گفت: ما همواره با طرف‌های مذاکراتی گفت‌وگوها را ادامه دادیم و انقطاعی در این خصوص صورت نگرفته است؛ چرا که ایران برای تبیین مواضع خود و رفع سوءتفاهم‌ها و دستیابی به یک راه‌حل پایدار در دفاع از حقوق ملت ایران با قوت پای میز مذاکره حاضر بوده است.

سرپرست وزارت خارجه کشورمان با بیان اینکه ایران از اراده لازم برای رسیدن به یک راه‌حل پایدار در مورد مذاکرات رفع تحریم‌ها برخوردار است، تاکید کرد: هم‌ اکنون مذاکرات جاری است و رایزنی‌های ما با مقامات مختلف مرتبط با مذاکرات ادامه دارد و ایران این مسیر را با جدیت و اقتدار ادامه می‌دهد.

باقری اضافه کرد: طرف غربی چه آمریکایی‌ها و چه اروپایی‌ها از آزمونی که در منطقه بود، به ویژه جنگ در غزه و بعد از عملیات طوفان‌الاقصی سربلند بیرون نیامدند. توصیه ما به آنها این است که بیش از این فرصت را از دست ندهند و اقدامات گذشته‌ای را که باید انجام می‌دادند و انجام ندادند، جبران کنند.

وی در مورد طرح آتش‌بس جدیدی که توسط جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا مطرح شد، اظهار داشت: آمریکایی‌ها بعد از هشت ماه به فکر سازوکار توقف جنایت در غزه افتاده‌اند، در عین حال که بزرگ‌ترین حامی و پشتیبان رژیم اسرائیل بوده و آنها را به پیشرفته‌ترین سلاح‌ها تجهیز کرده، نشان دهنده این است که آمریکایی‌ها تا چه حد در این امر صداقت دارند.

رژیم صهیونستی نگاه چپ به لبنان را از ذهن خود خارج کند

باقری درباره احتمال تجاوز رژیم صهیونستی به جنوب لبنان، گفت: صهیونیست‌ها با حمایت‌های همه جانبه آمریکا ۸ ماه است در منطقه محاصره شده غزه، درمانده شده و به دنبال مستمسکی برای فرار از باتلاق هستند. آنها باید نگاه چپ به سرزمین عزیز لبنان و مقاومت این کشور را از ذهن خود خارج کنند.

وی تاکید کرد: رژیمی که به اذعان بایدن در باتلاق غزه گرفتار شده، اگر عقلانیت داشته باشد، هیچگاه خود را گرفتار مقاومت لبنان نخواهد کرد.

سرپرست وزارت امور خارجه ایران پاسخ به سوالی در مورد اقدامات هماهنگ مقاومت طی هشت ماه اخیر، گفت: منشأ اصلی” مقاومت به هم پیوسته” جنایات صهیونیست‌ها در غزه است؛ چند ماه گذشته که آتش‌بس محدود اعمال شد، برخی جبهه‌های مقاومت در سطح منطقه متوقف شد؛ لذا به هم پیوستگی مقاومت در منطقه و محور بودن غزه در این امر نشان دهنده این است که چنانچه ریشه اصلی که جنایات اسرائیلی‌هاست خاموش شود، مدیریت دیگر جبهه‌های مقاومت آسان‌تر خواهد بود.

باقری در ادامه نشست، بیان داشت: موضع ثابت، تاریخی و پایدار جمهوری اسلامی ایران حمایت از مثلث طلایی ارتش، دولت و مقاومت لبنان در برابر تجاوزگری صهیونیست‌ها در منطقه است.

سیاست خارجی جمهوری اسلامی برآمده از عقلانیت راهبردی است

وی ادامه داد: سیاست خارجی جمهوری اسلامی برآمده از عقلانیت راهبردی است؛ خطوط اصلی آن که توسط یک سازوکار عالی در شورای عالی امنیت ملی تدوین و توسط عالی‌ترین مقام کشور یعنی رهبری تصویب می‌شود، ثابت است.

سرپرست وزارت خارجه ایران با اشاره به برخی اظهارنظرها در باره حمایت افکار عمومی منطقه از مقاومت مردم غزه، گفت: ملت فلسطین در ۷۵ سال گذشته در حال دفاع از حیثیت، سرنوشت و سرزمین خودش بوده و این حق طبیعی هر ملتی است؛ بنابراین حرکت هم‌افزا و همه جانبه مقاومت در دفاع از غزه یک حرکت دفاعی در سطح منطقه است؛ لذا اتفاقی که در چند ماه گذشته روی داده نشان دهنده بلوغ فکری مردم و فهم درست از تهدیدات رژیم صهیونستی عیله ملت‌ها و دولت‌ها در منطقه بوده است.

باقر تاکید کرد: همان‌طور که مقام معظم رهبری در پیام اخیر خود به جوانان و دانشجویان آمریکایی درباره حرکت‌های اخیر در این کشور در حمایت از مردم غزه تاکید کرده‌اند امروز مقاومت یک گستره و دامنه جهانی پیدا کرده است.

وی در ادامه گفت: لبنان مهد مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی است و رابطه ایران با لبنان فقط یک رابطه میان ۲ دولت نیست، یک رابطه تاریخی میان دو ملت با ریشه‌های تاریخی مشترک است؛ انتخاب لبنان به عنوان سفر اول یک انتخاب هوشمندانه بود.

سرپرست وزارت خارجه ایران اظهار کرد: رابطه ما با لبنان همه جانبه است. در دیدارهای امروز با مقامات عالی‌رتبه مجدداً بر حمایت همه جانبه از دولت و ملت لبنان در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی و همین‌طور اراده راسخ جمهوری اسلامی بر همکاری‌های تجاری با جمهوری لبنان و اراده ایران بر کمک‌های لازم در زمینه سوخت به دولت لبنان تاکید کردم.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *