شنبه 04 تیر 1401 - Saturday 25 June 2022

نباید اجازه داد جریان‌های افراطی از شکاف‌های موجود در منطقه استفاده کنند

نباید اجازه داد جریان‌های افراطی از شکاف‌های موجود در منطقه استفاده کنند

مدیر کل پیشین وزارت خارجه تاکید کرد: بازسازی داعش می‌تواند امنیت همه را به خطر بیندازد و قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای نباید اجازه دهند جریان‌های افراطی مانند داعش از شکاف‌های موجود استفاده کنند.

قاسم محبعلی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره این‌که در پی تحولات عراق داعش در حال بهره برداری و سوء استفاده از اختلافات بغداد و اربیل است، گفت: درست است که داعش از نظر نظامی شکست خورده و جایگاه جغرافی‌اش را از دست داده اما هنوز هسته‌های پنهانی در برخی بخش‌های عراق دارد.

وی با بیان این‌که داعش ابزار دست یکسری بازیگران است، اظهار کرد: حتی خود گروه‌های سیاسی عراق در مواقع لازم از آن بهره‌برداری می‌کنند برای این‌که رقبا را تحت فشار قرار دهند باید در نظر داشته باشیم که گروه تروریستی داعش و تهدید آن مساله مهمی برای عراق، منطقه و حتی جهان است چرا که بازسازی داعش می‌تواند امنیت همه را به خطر بیندازد.

مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه همچنین بیان کرد: بازیگران بزرگ اعم از قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی باید تلاش کنند و اجازه ندهند از شکاف‌ها و تضادهایی که وجود دارد جریان‌های افراطی‌ای مانند داعش استفاده کنند و این اشتباه نابخشودنی را نکنند که از این ابزار برای تحت فشار قرار دادن دشمنان خودشان استفاده کنند.

وی تصریح کرد: این مشکلی است که اگر به آن توجه نشود شاهد اوج‌گیری فضای بحرانی در بین انتخابات عراق خواهیم بود که ممکن است مجددا داعش از این شکاف‌ها استفاده کند.

این کارشناس مسائل منطقه خاطر نشان کرد: داعش یک جریان افراطی و گروه تروریستی است که همه جوامع شیعه و حتی ایران را هم نشانه گرفته و در بسیاری از مکان‌های منطقه ناامنی‌هایی ایجاد کرده است ایران هم می‌تواند یکی از اهدافش باشد.

محبعلی در پایان گفت: اصولا جریان‌های افراطی سایر جریان‌ها را کافر می‌دانند و قادر به همزیستی با بقیه نیستند و وقتی رقابت‌ها در منطقه شکل می‌گیرد از تئوری دشمن دشمن من دوست من است استفاده می‌کنند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *