سه شنبه 02 مرداد 1403 - Tuesday 23 July 2024

پس از دیدار با امیرعبداللهیان؛ جوزف بورل: توافق کردیم برجام را بر اساس مذاکرات وین احیا کنیم

پس از دیدار با امیرعبداللهیان؛  جوزف بورل: توافق کردیم برجام را بر اساس مذاکرات وین احیا کنیم

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز پس از دیدار با حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: توافق کردیم برجام را بر اساس مذاکرات وین احیا کنیم.

به گزارش مهر، «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز سه شنبه پس از دیدار با وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در پیامی توییتری نوشت: یک دیدار ضروری با امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران در اردن در شرایط افول روابط ایران و اتحادیه اروپا داشتم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با نقض قوانین بین المللی در خصوص لزوم عدم مداخله در امور داخلی کشورهای مستقل در این خصوص ادامه داد: تاکید کردم که باید حمایت نظامی از روسیه و سرکوب داخلی در ایران فوراً متوقف شود.

«جوزف بورل» با ندیده گرفتن نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل ابتدا از سوی آمریکا در سال ۲۰۱۸ با خروج این کشور از توافق بین المللی سال ۲۰۱۵ و سپس انفعال اروپا در قبال تعهدات برجامی خود، اضافه کرد: توافق کردیم برای احیای برجام بر اساس مذاکرات وین، مجاری تماس باید باز بماند.

این در حالی است که در نشست شب گذشته سازمان ملل، نماینده آمریکا «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل را متهم کرد که «تسلیم تهدیدهای روسیه شده است»!

نماینده آمریکا در نشست سازمان ملل مدعی شد که دبیرکل این سازمان پس از تهدیدات روسیه هنوز کارشناسانی را به اوکراین برای بازرسی و تحقیق درباره پهپادهای مورد استفاده نظامیان روسیه نفرستاده است.

این ادعای واشنگتن در حالی مطرح شده که روسیه استفاده نیروهایش از پهپادهای ایرانی در اوکراین را تکذیب کرده و استدلال می‌کند که هیچ دلیلی برای اعزام هیئت مأموران سازمان لل به کیف برای بررسی منشأ پهپادها وجود ندارد. ایران نیز پیشتر اعلام کرده بود که موضوع فروش پهپادها به روسیه مربوط به قبل از جنگ اوکراین است.

«رابرت وود» معاون سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد روز دوشنبه در نشست شورای امنیت درباره قطعنامه توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۵ گفت: ما متاسفیم که سازمان ملل برای انجام تحقیقات عادی در مورد نقض قطعنامه هسته‌ای ایران که پپشتر بدلیل استفاده از پهپادهای ایرانی گزارش شده بود، هنوز اقدام نکرده است. ما از اینکه دبیرخانه ظاهراً در برابر تهدیدهای روسیه تسلیم شده و مأموریت تحقیقی را که این شورا به آن واگذار کرده بود، انجام نداده است، ناامید هستیم.

پیشتر گوترش در گزارشی به شورا در اوایل ماه جاری میلادی گفته بود که کارشناسان سازمان ملل در حال بررسی اطلاعات موجود هستند و هرگونه یافته از نتایج تحقیقات را در زمان مناسب به شورا گزارش خواهند کرد.

گفتنی است در حالی که آمریکا طرفی بوده که با خروج از برجام و نقض تعهداتش وضعیت فعلی پیرامون این توافق را رقم زده و تا کنون از پذیرش تعهداتش برای به سرانجام رسیدن مذاکرات خودداری کرده، سخنگوی وزارت خارجه این کشور اخیراً مدعی شد: ایرانی‌ ها مشخص کرده‌ اند که این توافقی نیست که آماده انجام آن بوده‌ اند، توافق قطعاً قریب الوقوع به نظر نمی‌ رسد!

انتهای پیام

مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *