پنجشنبه 30 فروردین 1403 - Thursday 18 April 2024

“تولدهای لاکچری” زودهنگام، تضییع حقوق فرزندان است ( ناهید خداکرمی رئیس انجمن علمی مامایی ایران )

“تولدهای لاکچری” زودهنگام، تضییع حقوق فرزندان است ( ناهید خداکرمی رئیس انجمن علمی مامایی ایران )

*خانواده‌ها باید بدانند که به خاطر یک عدد رُند ۹۹.۹.۹ نباید فرزندانشان را در معرض مادام‌العمر بیماری‌ها قرار دهند.

*رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران : زایمان یک عمل طبیعی است و نه لاکچری.دقت داشته باشید که زایمان یک فرآیند آنی و لوکس نیست که فقط به خاطر یک تاریخ از آن سوء‌استفاده کنیم.

رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران در مورد تولد زودهنگام نوزادان به دلیل تاریخ لاکچری ۹۹.۹.۹ واکنش نشان داد.

ناهید خداکرمی در گفت و گو با ایسنا، در مورد تمایل برخی خانواده‌ها برای به دنیا آمدن فرزندشان در تاریخ رُند ۹۹.۹.۹ با بیان این‌که چنین تفکری که یک نفر به خاطر یک عدد رند می‌خواهد فرزندش را زودتر از موعد مقرر به دنیا بیاورد نشان‌دهنده جهالت و نادانی است و این نشان می‌دهد که هنوز زنان و خانواده‌هایی وجود دارند که متوجه عمق فاجعه در به دنیا آمدن پیش از موعد فرزندانشان‌نیستند و می‌خواهند با هر روش مداخله‌ای، در زمان تولد فرزندشان تعجیل ایجاد کنند و این سبب می‌شود که فرزند آنها در معرض خطر و بیماری‌ها در آینده دور و نزدیک باشد.

وی که رئیس انجمن علمی مامایی ایران نیز هست با بیان این‌که دقت داشته باشیم که زایمان یک عمل طبیعی و نه لاکچری است، اظهار کرد: نوزادان از هفته ۳۸ تا ۴۱ می‌توانند به صورت طبیعی به دنیا بیایند و همان طور که نمی‌شود جلوی تولد یک جنین آماده را گرفت، اجازه نداریم که نوزادی را حتی یک روز زودتر از بروز علائمی همچون درد و پاره‌ شدن کیسه آب به دنیا آوریم و باید همه علائم برای زایمان به موقع وجود داشته باشد نه این‌که صرفا برای یک عدد فرزندمان را زودتر به دنیا بیاوریم.

رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران با تاکید بر این‌که انجام روش‌های مداخله‌ای برای تولد پیش از موعد یک جنین تنها به خاطر یک تاریخ لاکچری پایمال کردن حق و حقوق جنین و مادر است، تصریح کرد: فکر نکنید که این تولد پیش از موعد تنها برای نوزاد خطرناک است، چرا که این عمل پیش از موعد به بدن مادران باردار نیز شوک وارد کرده و ممکن است باعث بروز برخی ناتوانی‌ها و بیماری ها در بلندمدت در زنان شود.

خداکرمی با بیان این‌که ممکن است با تولد زودهنگام، یک جنین به ظاهر سالم باشد، اما ممکن است دستگاه گوارش، اعصاب و غیره آن هنوز به مرحله‌ی رسیدگی کامل نرسیده باشد و زمینه بروز برخی بیماری‌ها همچون آسم، مشکلات تنفسی، چاقی و دیابت و غیره در کودک ایجاد می‌شود.

خداکرمی تاکید کرد: خانواده‌ها باید بدانند که به خاطر یک عدد رُند ۹۹.۹.۹ نباید فرزندانشان را در معرض مادام‌العمر بیماری‌ها قرار دهند و قطعا فرزندان نیز در مواجهه با این بیماری‌ها والدین‌شان را نخواهند بخشید که به ازای یک تاریخ تولید لاکچری، بیماری‌های زیادی را به آنها هدیه می‌کنند.

وی گفت: برخی مادران می‌خواهند فرزندشان را با آمپول فشار یا عمل سزارین در این تاریخ به دنیا بیاورند اما دقت داشته باشید که زایمان یک فرآیند آنی و لوکس نیست که فقط به خاطر یک تاریخ از آن سوء‌استفاده کنیم.

این عضو شورای شهر با بیان این‌که باید رسانه‌ها، شهرداری‌ها و پارلمان‌های محلی برای افزایش و ارتقاء سطح آگاهی‌های زنان وارد شوند، اظهار کرد:

ما در تهران ۳۶۰ سرای محله داریم که در آن پرستاران و ماماها فعال هستند و باید در مورد سلامت باروری و تولدهای لاکچری و تاثیر آن بر سلامت جنین آموزش‌هایی را به خانواده‌ها بدهند تا از این طریق سطح آگاهی مردم افزایش یابد و خودشان تمایلی برای به دنیا آوردن پیش از موعد فرزندشان داشته باشند نه این‌که سیستم درمانی کشور مجبور شود که محدودیت‌هایی را ایجاد کند.

خداکرمی در ادامه تصمیم سازمان ثبت احوال برای ثبت تاریخ ۹.۹.۹۹ برای متولدین اول تا۱۵ آذر گفت: این تصمیم سازمان ثبت احوال نیز جالب و عجیب است چراکه افراد برای داشتن تاریخ تولد لاکچری فرزندشان، تاریخ زایمان را جلو می‌اندازند که این خطرات زیادی دارد و اگر واقعا ثبت احوال می‌خواهد کمک کند باید نهم به بعد را در شناسنامه به همان تاریخ رند درج کند تا مردم راغب شوند که فرزندشان را در موعد مقرر بدنیا بیاورند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *